Zupełnie inna bajka

6 grudnia 2011

Mimo niekorzystnych tendencji na rynku funduszy inwestycyjnych inwestorzy nie mają jeszcze powodów do narzekań. Koniunktura na tym rynku mimo wszystko jeszcze jest, chociaż  2011 rok nie jest już tak łaskawy dla inwestorów jak rok ubiegły. Wówczas inwestorzy mogli liczyć na naprawdę dobre zwroty, zresztą niemal wszystkie rankingi oraz wyniki funduszy wykazywały zyski. Wprawdzie analitycy finansowi twierdzą, że nadal warto na giełdzie oraz w fundusze inwestować, ale do ich analiz powinno podchodzić się z dużą dozą ostrożności. Tym bardziej kiedy tak niespokojnie zaczyna się dziać na świecie.
Tymczasem fundusze  to nie tylko fundusze inwestycyjne, ale także fundusze strukturalne ue, czyli dotacje z unii. Niedoświadczonym inwestorom mogą mylić się fundusze strukturalne ue, czyli właśnie dotacje z unii z inwestycyjnymi funduszami zagranicznymi. Wszak i jedne i drugie są funduszami zagranicznymi, inny jest tylko ich cel. Wracając jednak do funduszy inwestycyjnych oraz prognoz to prawda jest taka, że z analitykami i ich analizami różnie bywa, a ich prognozy nie zawsze się sprawdzają. Ale przecież są tylko ludźmi. Im również trudno przewidzieć jaka będzie sytuacja za miesiąc, kwartał, czy pół roku. Tym bardziej, że sytuacja na rynkach finansowych jest naprawdę nieprzewidywalna.
– Dlatego tak trudno jest prognozować i osobiście nie opieram swojego inwestowania na tego rodzaju analizach. Każdy inwestor sam powinien podjąć decyzję i sam za nią odpowiadać. Nie dziwię się więc, że wiele osób ma dylemat w jaki fundusz zainwestować. Na przykład wielu inwestorów ma dość luźny stosunek do funduszy hybrydowych. Oczywiście każdemu wolno mieć na ten temat swoje zdanie. Tymczasem w dobie niepewnego inwestowania warto zastanowić się nad “hybrydami” – powiedział jeden z inwestorów.
Fundusze hybrydowe jak wszystkie fundusze mają swoje plusy i minusy. Plusem jest na przykład ich stabilność, ponieważ w mniejszym stopniu poddają się wpływom giełdowym, spokojniej reagują też na zmienność sytuacji. Ale może to także być ich minusem bowiem przy mniejszym zaangażowaniu w akcje mniejsze też mają zyski. Przy wyborze funduszu oczywiście ważne są rankingi funduszy, porównania, analizy, wyniki funduszy, ale nie mniej ważny jest także czas trwania inwestycji, prowizja jaką fundusz pobiera za zarządzanie, no i historia funduszu i jego wyniki na przestrzeni ostatnich lat. Te wszystkie czynniki powinniśmy brać pod uwagę, chociaż oczywiście nie daje to gwarancji sukcesu. 100 procentowych gwarancji nigdy nie ma. Natomiast fundusze strukturalne ue to już zupełnie inna bajka.