Zastąpi lokatę z dzienną kapitalizacją

26 stycznia 2012

Nowy rok, nowe plany i nowe nadzieje klientów rynku lokat bankowych. Wiadomo jaka jest sytuacja na rynku depozytów bankowych.

Żeby nie rozwodzić się dłużej nad tym tematem, ponieważ wiele już na ten temat zostało powiedziano, powiedzmy tylko, że nawet czterokrotna podwyżka stóp procentowych niespecjalnie zmobilizowała banki aby rynek ten uatrakcyjnić.

Jest też jeszcze jeden ważny aspekt w tej sprawie. Wszystko wskazuje na to, że resort finansów zmieni ustawę o ordynacji podatkowej i z rynku znikną lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Co wówczas? Przecież rynek ten stanie się jeszcze mniej atrakcyjny? Niekoniecznie, banki mają na to alternatywę w postaci polisolokaty.

– Prawdą jest, że dotąd największym zainteresowaniem klientów tego rynku cieszy się lokata jednodniowa z dzienną kapitalizacją odsetek, ale także polisolokata. Kiedy zabraknie dziennej kapitalizacji odsetek, to właśnie lokatopolisa uniknie podatku belki. W porywach banki podnoszą oprocentowanie swoich lokat, ale tylko w celu zebranie odpowiedniego kapitału. Tak na przykład było z FM bankiem, który w ostatnich miesiącach oferował jedne z najwyżej oprocentowanych lokat na rynku- stwierdził jeden z klientów tego rynku.

Zawsze tak jest, że jeżeli bankowi zależy na zebraniu odpowiedniego kapitału podwyższa oprocentowanie lokat, a kiedy już go zbierze obniża. Banki już nie muszą ze sobą walczyć na tym polu, ponieważ mają pieniądze, a jedynie dostosowują swoją ofertę do standardów narzuconych przez inne instytucje. Dlatego poza drobnymi korektami kosmetycznymi w oprocentowaniu lokat nic się specjalnie na tym rynku od dawna nie dzieje. Oczywiście można jeszcze znaleźć na nim ciekawe propozycje takie jak chociażby polisolokata czy lokata strukturyzowana, ale zainteresowanie nimi również nie wykracza poza średnią rynkową. Jeżeli jednak resort finansów zniesie dzienną kapitalizacje odsetek polisolokata wróci na należne jej miejsce na tym rynku. A jak wiadomo polisolokata łączy depozyt bankowy z funduszem ubezpieczeniowym.

Krótko mówiąc polisolokata również unika opodatkowania. Ale są tacy którzy mają kasę i dla nich są ciekawe propozycje. Na przykład noble bank zaproponował swoim klientom lokaty pieniężne z jaguarem. Na czym polega ta oferta? Otóż lokaty pieniężne z jaguarem w tle skierowane są przede wszystkim do osób bardzo bogatych. Minimalna kwota takiej lokaty to 10 milionów złotych. Lokata zakładana jest na dwa lata z rocznym oprocentowanie w wysokości 9%. Dla takich osób noble bank przygotował prezent niespodziankę w postaci ekskluzywnego auta jaguar X-Type Classic.

Każdy więc kto dysponuje taką kasą i oczywiście zdeponuje ją w noble banku na okres 24 miesięcy ma szansę wejść w posiadanie takiego auta. Okazuje się też, że oprocentowanie może być jeszcze wyższe, bo aż 10 procent pod warunkiem, że ktoś wpłaci 20 milionów złotych. Tylko, że gdy ktoś ma taką kasę sam sobie kupi takie auto.