Wybór należy do inwestora

18 października 2010

Nie ulega wątpliwości, że rynek inwestycyjny jest rynkiem bardzo bogatym w różnego rodzaju oferty inwestycyjne. Największe możliwości daje giełda papierów wartościowych, nieco mniejsze fundusze inwestycyjne, a najmniej można zarobić na lokatach bankowych.

Jeżeli ktoś jest ryzykantem stawia na fundusz akcji, ponieważ na tym funduszu można najwięcej zyskać, ale również najwięcej stracić. Takie są zasady tej gry. Giełda i fundusze to zawsze wielka niewiadoma, ponieważ nie zawsze jest koniunktura na tym rynku. A gdy jej nie ma można na tym biznesie wiele stracić, a najwięcej właśnie traci fundusz akcji.

Przekonali się o tym inwestorzy w czasie ostatniej wielkiej bessy na tym rynku i do dziś, mimo, że już tyle miesięcy trwa hossa, nadal nie odrobili strat. Można zatem próbować bardziej bezpiecznie lokować swoje oszczędności, na przykład w lokaty bankowe. Nie jest to z pewnością wielki biznes, ale przynajmniej istnieje pewność, że nie stracimy swoich pieniędzy, a umiejętnie lokując możemy na lokatach bankowych również nieźle  zarobić.

Wprawdzie – jak twierdzą fachowcy – lokaty bankowe to nie inwestycje tylko sposób na oszczędzanie pieniędzy, ale jest to też sposób na bezpieczny zysk.  Nic więc dziwnego, że rynek lokat bankowych nadal ma wielu klientów, mimo stałego spadku oprocentowania depozytów bankowych. W związku z tym rodzi się pytanie, gdzie lepiej lokować swoje pieniądze? W lokaty czy też mimo wszystko w fundusze, wśród których również istnieją tak zwane fundusze bezpieczne.

– Nie ma funduszy 100 procentowo bezpiecznych, fundusze zrównoważone inwestują zarówno w fundusz akcji jak i papiery dłużne też mogą stracić i wiele też tracą. Dlatego lokaty oszczędnościowe zawsze będą pod tym względem wygrywać z funduszami. Problem właśnie jest tylko z oprocentowaniem lokat.  Jeszcze 2-3 lata temu nie było takiego problemu, ponieważ banki zbierały kapitał i zależało im na zdobyciu jak największej liczby klientów. Dlatego rozgorzała między nimi walka o klienta na oprocentowanie lokat. Wówczas to lokaty bankowe osiągały nawet oprocentowanie w wysokości 12, a często i 13 procent w skali roku. Dziś takie oprocentowanie jest już niemożliwe, chociaż niektóre banki stosują łączenie lokat z innymi produktami i wówczas takie pakiety oszczędnościowe są również bardzo wysoko oprocentowane. Generalnie jednak lokaty bankowe już nie przekraczają oprocentowania powyżej 5%, chyba, że przed odliczeniem podatku – stwierdził ekspert.

Nie jest to wiele, bowiem zarobienie w ciągu roku – przy sprzyjających okolicznościach – 100 – 120 złotych to chyba nie jest zbyt wygórowany zysk? Z drugiej jednak strony pewny, a jeżeli ktoś zechce zarobić więcej może założyć kilka takich lokat. Może także postawić na fundusz akcji i drżeć o swoje pieniądze. Może także zainwestować w bezpieczne fundusze. Wybór należy do inwestora.