Wiedzą jak zrobic kasę

30 listopada 2011

Mimo zawirowań na rynkach gospodarczych Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Włoch w Polsce inwestorzy nie mają jeszcze powodów do narzekań, chociaż ich sytuacja nie jest różowa. Póki co koniunktura na giełdzie oraz funduszach inwestycyjnych jeszcze się utrzymuje, a nasi inwestorzy wiedzą jak zarobić pieniądze.

Okazuje się też, że na przykład na giełdzie 60 procent inwestorów samodzielnie podejmuje decyzje, pozostali korzystają z usług domów maklerskich. Podobna sytuacja jest na rynku funduszy inwestycyjnych, kiedy to wielu inwestorów odeszło ponieważ – jak twierdzili – sami wiedzą jak zarobić pieniądze i nie widzą powodu, aby napychać kieszenie panów z TFI. Wracając do giełdy, która ponoć nie daje już tak zarobić jak kiedyś, to trzeba podkreślić, że nasi inwestorzy najchętniej mają w swych portfelach mamy akcje 2-3 spółek.

Poza tym są krótkoterminowymi graczami. Jak wynika z badań przeprowadzonych dla Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zaprezentowanych dzisiaj na GPW,  67,9 proc. giełdowych graczy angażuje swoje finanse z perspektywą wyjścia z inwestycji w ciągu 5 lat. Jedynie 7 proc. chce zachować akcje przez ponad 15 lat. Czyli wiedzą jak zarobić pieniądze nie angażując się w długoterminowe inwestycje.

– Mimo to widać już pewne zdenerwowanie wśród polskich inwestorów – szczególnie na rynku funduszy inwestycyjnych. Ale nadal najlepiej stoją na rynku fundusze akcji, mimo, że maj przyniósł w tym sektorze straty. Dlatego wielu inwestorów zastanawia się czy wybrać bardziej bezpieczny fundusz czy postawić na fundusze akcji dobrej polskiej spółki? Decyzja taka to nie bułka z masłem i inwestorzy giełdowi oraz inwestujący w fundusze doskonale o tym wiedzą. Trzeba mieć po prostu wiedzę i intuicję, a jeżeli jej się nie ma, to najlepiej skorzystać z wiedzy innych. W tym przypadku z wiedzy doradców finansowych. Oni są na bieżąco z tymi problemami i z pewnością pomogą inwestorom – powiedział jeden z inwestorów.

Wychodzą z założenia, że po co biegać i zbierać niejasne, niepełne i niekoniecznie sprawdzone informacje skoro firmy doradztwa finansowego dysponują plikami przygotowanych informacji o takim czy innym produkcie bankowym oraz funduszach inwestycyjnych. Korzystając z tych informacji klient oszczędza czas i pieniądze i ma pewność, że otrzyma uczciwą i dobrą informację. Jak wiadomo firmy doradztwa finansowego znacznie rozszerzyły swoją działalność, chociażby o doradztwo w dziedzinie funduszy inwestycyjnych, innych inwestycji finansowych oraz oszczędzania. Z porad i opinii doradców finansowych korzystają też inwestorzy giełdowi, ale jak się okazuje znacznie rzadziej niż inwestorzy funduszy.

Giełda oraz fundusze inwestycyjne nie są łatwym przeciwnikiem dla inwestorów. Aby móc inwestować na tych rynkach trzeba mieć określoną wiedzę. To nie jest tak, że jak ma się kasę  to kupuje się jakieś akcje, inwestuje w fundusze akcji i spokojnie czeka na zyski. Nic więc dziwnego, że inwestorzy mają stale ten sam dylemat czy wybrać bezpieczniejszy fundusz inwestycyjny, na przykład parasolowy, czy też zaryzykować i postawić na fundusze akcji, które od dawna najlepiej punktują. Tak czy inaczej jedni i drudzy wiedzą jak zarobić pieniądze.