Warto w nie zainwestować

28 listopada 2011

Inwestorzy doskonale wiedzą, że na rynku funduszy inwestycyjnych istne bogactwo, które sprawia, że początkujących inwestorów muszą wspierać doradcy finansowi – przynajmniej na początku inwestowania. Warto w tym miejscu dodać, że od dawna bardzo wysoko w rankingach stoją arka fundusze inwestycyjne. Dotyczy to funduszy akcyjnych i bardziej bezpiecznych czyli stabilnego wzrostu. Ale prawdą jest również taka, że sytuacja finansowa państw zjednoczonej europy nie nastraja optymistycznie polskich inwestorów. Tym bardziej poruszanie się po tym gruncie jest dość ryzykowne dla nowicjuszy i ich kieszeni, dlatego na początek warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy innych, warto też, aby odwiedzili ranking funduszy inwestycyjnych.
– Prawda jest taka, że wiedzy inwestorskiej nie da się posiąść ot tak z powietrza, ani nie można się jej nauczyć z książek. Niezbędna jest praktyka, znajomość tematu, umiejętne korzystanie z doświadczenia innych, permanentna analiza wyników poszczególnych funduszy, które dostarcza wspomniany ranking funduszy inwestycyjnych oraz szczęście którego nigdy za wiele. Ale prawdą jest też, że od dawna arka fundusze inwestycyjne wysoko stoją w tych rankingach i warto w nie zainwestować – powiedział jeden z inwestorów.
Z pewnością nie zaszkodzą też szkolenia organizowane przez firmy maklerskie, ale do szkoleń tych należy podchodzić z pewną rezerwą mimo zapewnień maklerów, że już po kilku dniach takiego szkolenia można zostać wytrawnym inwestorem. Funduszy na rynku jest wiele i o wybór naprawdę nie jest łatwo. Poza tym każdy inwestor liczy na zyski, a nie na straty.  A podziały? Na przykład podział ze względu na cel inwestowania fundusze dzielimy na fundusze agresywnego wzrostu. akcji małych spółek, wzrostu kapitałowego, obligacji dochodu z kapitału… Ogółem jest ich jedenaście. Ze względu na kryterium uczestnictwa fundusze możemy podzielić na fundusze otwarte, zamknięte oraz mieszane. Ze względu na opłaty wstępne, na typu load i typu no-load oraz dystrybucji zysków na tezaurujące i wypłacające. A na przykład fundusz funduszy? Z poradnika finansowego wynika, że “fundusz funduszy, jego konstrukcja, polega na utworzeniu jednego portfela w skład którego wchodzą wyłącznie jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestujące innych funduszy inwestycyjnych, niekoniecznie tego samego towarzystwa”. Oczywiście najbardziej inwestorów interesują zalety i wady takiego funduszu, bo skoro mają w fundusz funduszy inwestować to powinni o tym wiedzieć. Otóż do zalet z pewnością należy zaliczyć o wiele niższe koszty za zarządzanie takimi funduszami. A przecież nie jest tajemnicą, że koszty zarządzania funduszami inwestycyjnych w Polsce są jeżeli nie najwyższe, to stawiają nas w czołówce europejskiej. Dlaczego są mniejsze? Ponieważ w przeciwieństwie do innych funduszy, lokujących na przykład w akcje i obligacje, fundusz funduszy nie ponosi kosztów związanych ze szczegółowymi analizami papierów wartościowych oraz instrumentów finansowych, nie ponosi także kosztów transakcyjnych związanych z ich zakupem. A uczestniczy w podziale wypracowanych zysków poprzez właśnie nabycie jednostek uczestnictwa oraz certyfikatów innych funduszy. I to tyle na temat funduszy funduszów, a dla tych, którzy zainteresowani są tego typu inwestowaniem odsyłamy do towarzystw funduszy inwestycyjnych albo firm doradztwa finansowego. Ale przecież mamy nie tylko fundusze funduszy. Trzeba pamiętać także o jednej ważnej rzeczy. Mianowicie mówiąc o funduszach zamkniętych trzeba wiedzieć, że 4 grudnia wchodzą nowe przepisy dotyczące funduszy inwestycyjnych. Pół roku później muszą być dokonane zmiany w statutach FIZ. Jeżeli tego nie zrobią muszą się liczyć z interwencją KNF. Inwestowania w fundusze możemy dokonywać w sposób tradycyjny, czyli poprzez lokowania swoich pieniędzy w fundusze bezpośrednio za pośrednictwem towarzystw funduszy inwestycyjnych, które zarządzają powierzonymi im przez inwestorów środkami, albo też otwieramy swoją inwestycję przez internet. Na przykład poprzez supermarket funduszy inwestycyjnym mbanku, czy też supermarkecie bz wbk, bowiem arka fundusze inwestycyjne supermarkecie bz wbk stoją najwyżej supermarkecie rankingach.