To żaden biznes

21 lutego 2012

Niestety w obecnej sytuacji zaczynamy coraz rzadziej mówić o nadwyżkach finansowych, ale skoro są to może jednak lokaty? Póki co rynek funduszy inwestycyjnych jak na razie ma się coraz gorzej, a rynek lokat bankowych ma się z kolei coraz lepiej.

Między innymi dlatego, że rośnie oprocentowanie lokat bankowych. A przynajmniej niektórych lokat bankowych. Wystarczy przecież spojrzeć na pierwszy lepszy ranking lokat aby się o tym przekonać. Generalnie jednak lokaty bankowe nie są już tak atrakcyjne jak to było kiedyś i już nie będą, ale można jeszcze znaleźć w miarę korzystne dla siebie oferty i w miarę korzystne oprocentowanie lokat bankowych. Najczęściej są to lokaty jednodniowe oraz 1,3 i 6 miesięczne z dzienna kapitalizacją odsetek. Ale można też znaleźć inne, na których można jeszcze zarobić.

– Oczywiście na przykład lokaty idea banku, optima bgż oraz meritum banku. Weźmy te ostatnia propozycję. Pierwsza lokata 8,5% plus darmowe konto. Takie lokaty można zawierać od 500 do 5000 złotych na trzy miesiące. Warto tez sprawdzić lokaty dwóch pierwszych banków, które też maja niezłe warunki i przyzwoite oprocentowanie – powiedział klient tego rynku.

Koniecznie trzeba na bieżąco śledzić rynek lokat, ranking lokat, analizować, przeliczać i wybierać. Nowy rok przyniósł nowe ciekawe oferty i porównanie lokat pozwala stwierdzić, że banki coraz mocniej rywalizują o oszczędności klientów. Najlepsze lokaty dają zarobić więcej niż 6 procent na czysto, a to już jest zupełnie niezłe oprocentowanie lokat bankowych.

Nie da się ukryć, że sytuacja na rynku depozytów bankowych ma się coraz lepiej, są nowe oferty i z większym oprocentowaniem, aczkolwiek zasady dotyczą lokat krótkoterminowych na 2-3 miesiące. Organizatorzy jednego z ostatnich rankingów twierdzą, że lokaty jednomiesięczne są słabo oprocentowane i ich zysk nie jest większy niż 4%. Ponadto z zestawienia lokat dwumiesięcznych na pierwszym miejscu był neoBank z lokatą wysoki procent oprocentowaną aż na 9 procent. Jest to zwykła lokata z kapitalizacją na koniec jej trwania a więc od zysku będzie odprowadzony podatek Belki. Mimo wszystko pozostałe oferty, nawet te z dzienną kapitalizacją, nie dają już takiego zysku. Na drugim miejscu jest idea bank z lokatą na dobry początek oprocentowaną na 6,44 % oraz getin bank z lokatą na start – 6,04%. Ale oferty się zmieniają niemal jak w kalejdoskopie i zmienia się oprocentowanie lokat bankowych. Ponadto od 30 marca znika dzienna kapitalizacja odsetek jest to zła wiadomość dla tego rynku.

– W zasadzie klienci rynku lokat już zaczynali się powoli przyzwyczajać, że na konkretne zwyżki w oprocentowaniu depozytów raczej nie mają co liczyć. Od dawna bowiem banki częściej obniżali oprocentowanie niż podwyższały. Nic więc dziwnego, że nie były one już tak atrakcyjne jak to było kiedyś. Czasami nawet jeżeli jakiś bank zdecydował się na podwyższenie oprocentowania to najczęściej był to ruch typowo kosmetyczny, który niewiele miał wspólnego z tym biznesem. Chociaż – jak to się ogólnie mówi – rynek lokat bankowych to nie biznes tylko forma oszczędzania. Teraz to zaczyna się powoli zmieniać na korzyść tego rynku – powiedział jeden z klientów