Różne w różnych bankach

12 grudnia 2012

Niestety ale odsetki na lokatach są coraz mniejsze miedzy innymi za sprawą rady polityki pieniężnej, która zaczęła obniżać stopy procentowe. Dziwna rzecz albowiem kiedy rada polityki pieniężnej podwyższała stopy procentowe odsetki na lokatach nie były wyższe a wprost przeciwnie w niektórych przypadkach malały.

Teraz kiedy RPP obniża stopy procentowe banki ochoczo obniżają również oprocentowanie lokat, czyli odsetki na lokatach są coraz mniejsze. Tylko niektóre banki maja promocyjne wyższe niż zwykle oprocentowanie lokat bankowych ale najczęściej takie oferty kierowane są do nowych klientów i najczęściej są to oferty jednorazowe.

Obecnie najwyższe odsetki na lokatach dają takie banki jak getin bank oraz idea bank, ponieważ ich lokaty bankowe oprocentowane są na 7,50%. Są na rynku także inne lokaty zupełnie jeszcze przyzwoicie oprocentowane, ale najczęściej są to pojedyncze oferty. A mimo to rynek lokat bankowych cieszy się nieodmiennie dość dużym zainteresowaniem, ponieważ można na lokatach jeszcze zupełnie nieźle zarobić, ale najważniejszym elementem lokat bankowych jest ich bezpieczeństwo, a właściwie bezpieczeństwo złożonego w depozyt kapitału. Czuwa bowiem nad nim bankowy fundusz gwarancyjny który nie pozwala na utratę kapitału.

Na rynku oszczędności są jeszcze konta oszczędnościowe ale niestety nie są już tak atrakcyjnie oprocentowane jak kiedyś. Tak więc odsetki na kontach będą zdecydowanie mniejsze niż odsetki na lokatach. No może tylko w bgżoptima konta oszczędnościowe są przyzwoicie oprocentowane bo na 6,3%. Pozostałe banki przestały interesować się kontami oszczędnościowymi, a szkoda, ponieważ gdyby oprocentowanie było wyższe z pewnością większe też byłoby zainteresowanie klientów bankowych.

Póki co lokaty bankowe znacznie wyżej stoją od kont oszczędnościowych i to na lokatach najwięcej deponują nasi rodacy.