Plany finansowe kluczem do spokojnej emerytury

23 lipca 2009

Jeśli odpowiedni wcześniej zaczniesz myśleć o swojej przyszłości finansowej tym lepiej dla ciebie. W takim przypadku emerytura nie musi wiązać się ze spadkiem dochodów i nerwówką: starczy do końca miesiąca czy nie. Po to są plany finansowe by się ich trzymać i na nich zarabiać. Oczywiście łatwo o tym mówić a trudniej (jak zwykle) wykonać. Ale do czegoś zacząć trzeba. Dziś chciałbym przedstawić pokrótce jak taki plan przygotować.

Z planowaniem jest taki problem, że wszystko pięknie i ładnie wygląda na papierze. Wykonanie jest znacznie trudniejsze. Nie inaczej jest z planami finansowymi. Jednak warto to zrobić i wykonać, najlepiej z pomocą doradcy finansowego, który ma lub powinien mieć narzędzia (fundusze, lokaty, akcje czy ubezpieczenia) do tego by nasz plan wprowadzić w życie. Ale po kolei.

Najpierw musimy ustalić po co robimy plan finansowy. Najlepiej aby celem było to by co miesiąc nasz budżet spinał się pod względem przychodów i wydatków. Drugim celem jest zapewnienie sobie i rodzinie spokojnej starości czyli odpowiedniej ilości pieniędzy na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Należy pamiętać, że emerytura, którą dostaniemy z systemu emerytalnego czyli z ZUS i OFE będzie w wysokości około 40-60 procent ostatniego wynagrodzenia. Jest to drastyczny spadek i może wpłynąć na jakość naszego życia. Trzeba odpowiednio się więc na to przygotować.

Musimy więc ustalić ile będziemy dodatkowo potrzebować na emeryturze. 1000 a może 5000 zł. Skrajnie różne liczby, które wymagają określonej puli pieniędzy. Np. żeby przez 15 lat emerytury wypłacać sobie dodatkowo 1000 zł miesięcznie należy uzbierać wcześniej (przy założeniu, że pieniądze cały czas bezpiecznie pracują na jakieś lokacie) około 250 tys. zł. Ale żeby już dostawać 5000 zł dodatkowo należy zebrać aż 1,2 mln zł! Jak to zrobić? Przede wszystkim systematycznością. Systematyczne oszczędzanie we wszystkich planach finansowych jest kluczem do całej sprawy. Nawet drobne kwoty odkładane co miesiąc mogą dać duże pieniądze jeśli robimy to odpowiednio długo. Czym wcześniej więc zaczniemy planować swoje finanse tym lepiej. Nie oszukujmy się pięćdziesięciolatek już raczej nie zdąży ułożyć sobie planu finansowego. Co innego trzydziesto latek. On ma do swojej emerytury jeszcze 25 czy 30 lat. Przez taki okres oszczędzając 500 zł miesięcznie można odłożyć aż 750 tysięcy złotych! Nie wierzycie? Sprawdźcie – kalkulatory finansowe nie kłamią.

Jak już wiemy ile chcemy odłożyć i ile musimy już teraz oszczędzać regularnie by wdrożyć plan w życie. Oczywiście trzeba się zastanowić ile możemy co miesiąc oszczędzać. A więc teraz II część planu finansowego-codzienny budżet. Trzeba sprawdzić ile wydajemy co miesiąc na jedzenie, konsumpcję, samochody, kredyty etc. I jaki jest nasz comiesięczny dochód. Warto zrezygnować z niektórych przyjemności by dziś już zacząć oszczędzać na przyszłość. Nawet 100 zł miesięcznie. To będzie duży plus.

Aleksander