Pewny biznes

21 listopada 2011

 

Inwestycje w nieruchomości zawsze były pewnym biznesem, przynajmniej tak się wydawało do czasu kryzysu jaki do nas zawitał. W czasie największego kryzysu nawet fundusze nieruchomości straciły. Ale mimo to przy w miarę normalnych warunkach na nieruchomościach się raczej nie traci, a i można nieźle zyskać. Dlatego należy wspierać tych inwestorów, którzy mają wiele cierpliwości i inwestują w nieruchomości, bowiem rynek funduszy nieruchomości wymaga od inwestorów wiele, wiele cierpliwości. Trzeba jednak wiedzieć, że co innego są fundusze nieruchomości a inwestowanie w same nieruchomości. Ale jeżeli na przykład nie wiemy jak poruszać się po tym gruncie pomoże nam w tym na przykład agent nieruchomości. Istnieje bowiem błędne przekonanie, że agent nieruchomości zajmuje się tylko kupnem i sprzedażą mieszkań. Jest to rzeczywiście błędna sąd, bowiem agent nieruchomości – a przynajmniej dobry agent nieruchomości – ma o wiele szerszą wiedzę o tej branży niż tylko doradzanie w kupnie i sprzedaży. Dodać przy tym należy, że pierwsze fundusze nieruchomości, które powstały w naszym kraju miały charakter zamknięty, czyli takie, które zamiast jednostek uczestnictwa oferowały inwestorom certyfikaty inwestycyjne. Najprościej rzecz ujmując są to udziały, które fundusz inwestuje przede wszystkim w nieruchomości komercyjne takie jak centra handlowe, biurowce, czy duże magazyny.

– To prawda, że co innego jest inwestowanie na rynku funduszy nieruchomości, a co innego inwestowanie indywidualne w nieruchomości. Można bowiem na przykład nabyć kilka mieszkań czy domów, jakieś tam działki budowlane czy rolnicze i czekać na lepsze czasy i na lepsze ceny. A później je upłynnić i dobrze na tym zarobić – powiedział jeden z inwestorów.

Każdy fundusz również fundusz nieruchomości ma swoje zalety oraz wady, zaletą jest z pewnością fakt, że na nieruchomościach raczej się nie traci, wadą, że można je nabyć tylko w określonym czasie, w formie tak zwanych subskrypcji organizowanej przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Poza tym na rynku funduszy inwestycyjnych, obojętnie czy są to fundusze akcji, zrównoważone, nieruchomości czy każde inne /prócz funduszu funduszy/, jest jeden poważny problem, który zwie się obsługa funduszy inwestycyjnych, czyli tfi. Zarządzający funduszami towarzystwa funduszy inwestycyjnych należą do najbardziej drogich na rynku europejskim i wszystko wskazuje na to, że zarządzanie stanie się jeszcze droższe.