Nie ma już dylematu

14 czerwca 2010

Rynek inwestycyjny jest rynkiem bardzo bogatym, a różnego rodzaju ofert inwestycyjnych jest bardzo wiele, począwszy od giełdy na lokatach bankowych kończąc. W środku tego tygla inwestycyjnego są fundusze inwestycyjne, na których inwestorzy zgromadzili już grube miliony złotych.

Tymczasem giełda i fundusze to mimo wszystko wielka niewiadoma, ponieważ nie zawsze jest koniunktura na tym rynku. A gdy jej brak można na tym biznesie wiele stracić. Przekonali się o tym inwestorzy w czasie ostatniej wielkiej bessy na tym rynku i do dziś, mimo, że już niemal półtora roku trwa hossa, nadal nie odrobili strat. Można zatem próbować bardziej bezpiecznie lokować swoje oszczędności, na przykład w lokaty bankowe. Nie jest to z pewnością duży biznes, ale przynajmniej mamy pewność, że nie stracimy swoich pieniędzy, a umiejętnie lokując możemy na lokatach bankowych nieźle też zarobić. Wprawdzie – jak mówią znawcy tego rynku – lokaty bankowe to nie inwestycje tylko sposób na oszczędzanie pieniędzy, ale jest to też jakiś sposób na bezpieczne zarabianie. Nic więc dziwnego, że rynek lokat bankowych nadal ma wielu klientów, mimo stałego spadku oprocentowania depozytów bankowych. W związku z tym rodzi się pytanie, gdzie lepiej lokować swoje pieniądze? W lokaty czy też mimo wszystko w fundusze, wśród których również istnieją tak zwane fundusze bezpieczne.

– Nie ma funduszy 100 procentowo bezpiecznych, fundusze zrównoważone inwestujące zarówno w akcje jak i papiery dłużne też mogą stracić i wiele też tracą. Dlatego lokaty oszczędnościowe zawsze będą pod tym względem wygrywać z funduszami. Problem właśnie jest tylko z oprocentowaniem lokat. 2-3 lata temu nie było takiego problemu, ponieważ banki zbierały kapitał i zależało im na zdobyciu jak największej liczby klientów. Dlatego rozgorzała między nimi walka na oprocentowanie lokat. Wówczas to lokaty oszczędnościowe osiągały nawet oprocentowanie w wysokości 12, a nawet 13 procent w skali roku. Dziś takie oprocentowanie jest już niemożliwe, chociaż niektóre banki stosują łączenie lokat z innymi produktami i wówczas takie pakiety oszczędnościowe są również bardzo wysoko oprocentowane. Generalnie jednak lokaty oszczędnościowe osiągają oprocentowanie w granicach 5%, a w porywach 6% – twierdzi ekspert od rynku lokat.

Nie jest to wiele, bowiem zarobienie w ciągu roku – przy sprzyjających okolicznościach – 100 – 120 złotych to chyba nie jest zbyt wygórowany zysk? Z drugiej jednak strony pewny i jeżeli ktoś nie lubi inwestowania, ryzyka, dreszczyku emocji, woli odkładać swoje oszczędności na lokaty oszczędnościowe, a nie bawić się niepewnymi pieniędzmi na rynku funduszy inwestycyjnych.