Najlepsze lokaty bankowe

9 lutego 2011

Stopy procentowe idą do góry, więc niektórzy liczą, że lokaty bankowe również będą coraz bardziej atrakcyjne. Ile teraz dają zarobić najlepsze lokaty bankowe? Nawet ponad 7 proc. w skali roku. Czy będzie więcej? Na pewno tak. Do końca roku niektóre oferty mogą być jeszcze ciekawsze.

Banki zarabiają na lokatach
Do czego służą bankom lokaty bankowe? Do zarabiania pieniędzy. Dlatego niektóre z nich walczą o depozyty Kowalskich: lokaty to źródło pieniędzy na kredyty. Banki pożyczają od jednych właśnie w ramach lokat bankowych, a innym sprzedają kredyty bankowe, kredyty gotówkowe czy hipoteczne. Najlepsze lokaty bankowe dają zarobić ponad 7 procent, a banki na kredytach zarabiają więcej. I tak to działa.

Gdzie ulokować pieniądze?
W tej chwili najlepsze lokaty bankowe oferuje chyba Meritum Bank oraz Idea Bank. Wysokie oprocentowanie (nawet 6-7 proc. w skali roku), codzienna kapitalizacja, możliwość założenia lokaty online. Tak wyglądają nowoczesne depozyty bankowe. Już nie musisz iść do oddziału, żeby zainwestować ciężko zarobione pieniądze. Wystarczy kilka kliknięć myszką, przelew i pieniądze pracują dla ciebie. To samo z poróżnianiem lokat. Porównanie lokat bankowych może zrobić nawet w Internecie, bez wychodzenia z domu.
Co będzie za pół roku?
Można powiedzieć z duża dozą prawdopodobieństwa, że będzie tylko lepiej. Oprocentowanie lokat powinno iść do góry. Nie wiadomo jaka będzie skala zwyżek, ale część banków będzie nadal walczyć o pieniądze z naszych portfeli. A to oznacza, że lepiej teraz zainwestować pieniądze na lokacie kilkumiesięcznej, by za pół roku cieszyć się wyższymi odsetkami. Oczywiście cały plan może spalić na panewce, jeśli inflacja będzie wyższa niż 3,5 proc. Wtedy okaże się, że wyższe zyski z lokat zjadane są przez wyższe ceny w sklepach. Najlepiej więc zawsze liczyć odsetki netto. Lepiej jednak, żeby twoje pieniądze leżały w banku niż w skarpecie.