Lokaty bankowe cieszą się niezmiennym zainteresowaniem

12 kwietnia 2013

Ktoś kiedyś napisał że na rynku lokat bankowych prawdziwy impas, nie jest to chyba trafne określenie ponieważ może sytuacja nie jest dynamiczna ale impasu też nie widać. Problem tylko w tym że od kiedy rada polityki pieniężnej obniża stopy procentowe to spada również oprocentowanie lokat bankowych.

Na szczęście dla tego rynku na ostatnim posiedzeniu rady polityki pieniężnej postanowiono zachować stopy procentowe na poprzednim poziomie, a to oznacza że banki nie powinny obniżyć oprocentowania lokat. Stali klienci tego rynku wiedza co to co lokaty bankowe i doskonale orientują się w sytuacji, ale są też osoby które nie maja albo mają nikłe pojecie na temat lokat bankowych i nie wiedzą tak do końca jak działają lokaty. Dla tych wyjaśnienie że lokaty to nic innego jak umowy zawierany pomiędzy bankiem a osobami fizycznymi najczęściej muszą one posiadać konta w tych bankach. Umowy dotyczą pieniędzy składanych w depozyt bankowy na określony procent. Kiedyś minimum trwania takiej mowy wynosiło 2 miesiące teraz okres ten może być nawet mniejszy. No i oczywiście lokaty zakładamy po to by pomnożyć swoje pieniądze.

Ale nie tylko bowiem w czasie kryzysu kiedy panuje duża inflacja a oprocentowanie jest niskie tym którzy zakładają lokaty bankowe bardziej zależy na bezpieczeństwie swoich pieniędzy a jak wiadomo lokaty bankowe chroni bankowy fundusz gwarancyjny. Nic więc dziwnego że rynek lokat bankowych nadal cieszy się dużym zainteresowaniem klientów bankowych. O wiele większym niż na przykład konta oszczędnościowe które są póki co zdecydowanie niżej oprocentowane od lokat bankowych. Ale są zwolennicy lokat bankowych i nie brakuje klientów na rynku kont oszczędnościowych.

Konta oszczędnościowe również mają swoje zalety między innymi takie że można z nich wypłacać i wpłacać pieniądze bez utraty odsetek. Generalnie jednak lokaty bankowe cieszą się o wiele większym zainteresowaniem.