Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

11 grudnia 2011

Według badań większość ludzi nie ma zielonego pojęcia o tym czym jest pożyczka hipoteczna.  Ta informacja nie dziwi bowiem banki mniejszą wagę przykładają do promocji tego instrumentu finansowego. Wraz z wybuchem boomu mieszkaniowego liderem wśród zestawień uwzględniających częstotliwość zaciągania poszczególnych kredytów  został kredyt hipoteczny.

Swoim blaskiem przyćmił on całkowicie pożyczkę hipoteczną, która de facto jest dużo bardziej atrakcyjnym produktem.

Na atrakcyjność pożyczki hipotecznej składa się przede wszystkim dowolność celu. W przeciwieństwie do produktu „kredyt hipoteczny” powierzone przez bank środki mogą zostać spożytkowane na dowolną rzecz , nie koniecznie na zakup nieruchomości lub działki gruntowej.  Dzięki swojej konstrukcji stanowi ona łakomy kasek dla wszystkich tych, którzy potrzebują dużej sumy pieniędzy. Większość instytucji bankowych finansuje bowiem 100% wartości zastawianej nieruchomości. Kredyt hipoteczny zabezpieczany jest przez hipotekę. Analogiczna kwestia odnosi się do pożyczki hipotecznej. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku klient musi pokonać szereg formalności, procedur związanych z ustanowieniem hipoteki.

Oczywistą wadą obydwu firm finansowania jest zastaw w postaci nieruchomości. Dzięki temu jednak wnioskodawca może liczyć na iście korzystne warunki spłaty zadłużenia. Oprocentowanie jest relatywnie niskie, pozostałe opłaty także wypadają korzystnie na tle innych kosztów. Pożyczka hipoteczna może być rozłożona w czasie nawet na kilkadziesiąt lat. Tak bynajmniej było do tej pory.

Niestety wprowadzenie nowych regulacji rekomendacji S traktuje o ograniczeniu tego parametru do 25 lat. Dla połowy  potencjalnych kredytobiorców oznacza to niestety brak możliwości zaciągnięcia długu.