Jak obronić oszczędności przed inflacją?

23 kwietnia 2017

Oszczędności trzymane w domu tracą na wartości z powodu niszczycielskiej siły inflacji. W jaki sposób może je przed nią obronić?

Inflacja ma negatywny wpływ na wartość pieniądza, a oznacza wzrost przeciętnego poziomu cen w gospodarce, powodujący spadek siły nabywczej pieniądza. To właśnie dlatego oszczędności, które przechowujemy w domu, tracą swoją wartość. Nasze oszczędności tracą na wartości także wtedy, gdy trzymamy je na rachunkach bez oprocentowania lub z oprocentowaniem niższym od wskaźnika inflacji.

Ochrona przed inflacją

Jeżeli chcemy ochronić się przed negatywnymi skutkami inflacji, to należy ulokować nasze pieniądze w produkty przynoszące zyski wyższe niż wskaźnik inflacji. W chwili obecnej inflacja w naszym kraju jest na niskim poziomie. Dla konsumenta taka sytuacja nie jest zła, gdyż nie traci on szybko swojej siły nabywczej.

Jeśli zależy nam na ochronie przed inflacją, to mamy szeroki wachlarz możliwości. Przykładem są choćby lokaty bankowe, które oferują oprocentowanie wyższe niż inflacja. Ich atutem jest to, że można je zakładać już od 1000 zł. Korzystnym pomysłem są zwłaszcza lokaty roczne, które oferują nawet ponad 3 proc. zysku.

Przy niskiej inflacji opłacalne jest także zakładanie krótszych lokat (3, 6 miesięcy). Taki zabieg jest korzystny, bo pozwala na dynamiczną reakcję na zmiany stóp procentowych NBP. Ochronę przed inflacją zapewnią także konta oszczędnościowe. Oferują one niższe oprocentowanie niż lokaty, ale to i tak wystarczy, aby nasze oszczędności nie traciły na wartości.

Inne opcje niż lokaty i konta

Niska inflacja to dobra okazja na inwestowanie oszczędności na giełdzie. Zwykle giełda na niską inflację reaguje wzrostami.

Bezpiecznym pomysłem są też obligacje. To rozwiązanie wymaga jednak od nas zaangażowania większego kapitału. W perspektywie długoterminowej przed inflacją chronią także inwestycje w nieruchomości oraz metale szlachetne.

Przed rosnącą inflacją można bronić się na wiele sposobów. Przesunięcie naszych oszczędności z domowego sejfu na konto oszczędnościowe lub lokatę to dobre rozwiązanie na początek. Na pewno na nim nie stracimy, a nasze pieniądze będą pracować na siebie.