Na dzisiejszych lokatach można zarobić więcej niż się powszechnie mówi. Jednak należy brać pod uwagę, że owe lokaty nie są tradycyjnymi lokatami bankowymi. Są to depozyty, które są połączone z funduszem inwestycyjnym.
Bank daje nam zatem możliwość zarobienia jednak połączone jest to z ogromnym ryzykiem straty. Owo połączenie może mieć dwojakie znaczenie. Oczywiście w najlepszym wypadku konsumenci zarabiają o wiele więcej niż daje im sama lokata.
Nie zmienia to jednak faktu, że lokata połączona z funduszem inwestycyjnym to spore ryzyko. Zwłaszcza kiedy nasz opiekun nie dopasuje obydwu narzędzi finansowych. Wtedy nietrafnie wybrany fundusz inwestycyjny może nas narazić na nie małe straty finansowe. W niektórych bankach na przykład w banku BPH możemy maksymalnie zarobić nawet do 11%. Dlaczego banki oferują lokaty połączone z inwestycjami poprzez fundusze? Jest to dla nich swego rodzaju zabezpieczenie, ponieważ stały procent z lokaty wysoki nie jest a wraz z zyskiem z inwestycji rośnie zysk dla samego banku.
W takim połączeniu najważniejszy powinien być dla nas fundusz, ponieważ to on może nam przysporzyć radości z wygenerowanego zysku. To co otrzymujemy z lokaty to jedynie niewielki procent z tego co możemy zarobić. Tym bardziej , że wszystko jest pomniejszane o podatek Belki, który wynosi aż 19%. Fundusze inwestycyjne nie są jednak jedynym narzędziem jakie banki dołączają do lokat bankowych. Często możemy również spotkać się z ofertą lokaty strukturyzowanej, która jest bardziej rozwiniętą formą tradycyjnej lokaty bankowej.
W swojej konstrukcji ona również posiada alternatywne produkty inwestycyjne. Taki rodzaj lokaty oferuje między innymi Eurobank, Multibank czy bank Meritum. Decyzja o takim depozycie powinna być poparta przemyśleniami, które spowodują racjonalne kroki.