Fundusze inwestycyjne a lokaty

11 lutego 2013

Na dzisiejszych lokatach można zarobić więcej niż się powszechnie mówi. Jednak należy brać pod uwagę, że owe lokaty nie są tradycyjnymi lokatami bankowymi. Są to depozyty, które są połączone z funduszem inwestycyjnym.

Bank daje nam zatem możliwość zarobienia jednak połączone jest to z ogromnym ryzykiem straty. Owo połączenie może mieć dwojakie znaczenie. Oczywiście w najlepszym wypadku konsumenci zarabiają o wiele więcej niż daje im sama lokata.

Nie zmienia to jednak faktu, że lokata połączona z funduszem inwestycyjnym to spore ryzyko. Zwłaszcza kiedy nasz opiekun nie dopasuje obydwu narzędzi finansowych. Wtedy nietrafnie wybrany fundusz inwestycyjny może nas narazić na nie małe straty finansowe. W niektórych bankach na przykład w banku BPH możemy maksymalnie zarobić nawet do 11%. Dlaczego banki oferują lokaty połączone z inwestycjami poprzez fundusze? Jest to dla nich swego rodzaju zabezpieczenie, ponieważ stały procent z lokaty wysoki nie jest a wraz z zyskiem z inwestycji rośnie zysk dla samego banku.

W takim połączeniu najważniejszy powinien być dla nas fundusz, ponieważ to on może nam przysporzyć radości z wygenerowanego zysku. To co otrzymujemy z lokaty to jedynie niewielki procent z tego co możemy zarobić. Tym bardziej , że wszystko jest pomniejszane o podatek Belki, który wynosi aż 19%. Fundusze inwestycyjne nie są jednak jedynym narzędziem jakie banki dołączają do lokat bankowych. Często możemy również spotkać się z ofertą lokaty strukturyzowanej, która jest bardziej rozwiniętą formą tradycyjnej lokaty bankowej.

W swojej konstrukcji ona również posiada alternatywne produkty inwestycyjne. Taki rodzaj lokaty oferuje między innymi Eurobank, Multibank czy bank Meritum. Decyzja o takim depozycie powinna być poparta przemyśleniami, które spowodują racjonalne kroki.