Dlaczego nie rośnie nimi zainteresowanie

15 stycznia 2014

Mówi się o nich ryzyko i bezpieczeństwo w jednej pigułce i tak właśnie wyglądają lokaty strukturyzowane, które o dziwo nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem na rynku lokat bankowych. Dziwne dlatego że z ostatnich informacji wynika, że klienci rynku lokat bankowych wycofują pieniądze i część wpłacają na rachunki bieżące lub na rachunki oszczędnościowe a część na rynek funduszy inwestycyjnych ponieważ na tym rynku dają się zauważyć wzrosty a fundusze dają więcej zarobić.

Dlatego dziwi fakt, że klienci tego rynku wola ryzykować i wpłacać na fundusze inwestycyjne niż na przykład na lokaty strukturyzowane które inwestują zarówno w akcje jak i lokat bankowe, a które niestety nie cieszą się od dawna zbyt dużym zainteresowaniem. Na przykład lokaty strukturyzowane w alior banku gdzie bank gwarantuje ochronę kapitału w 100 procentach, a więc właściciele tych lokat nie stracą zainwestowanego kapitału a mają duże szansę na zyski, które ostatnio w alior banku sięgały nawet 30 procent. Warto dodać że najniższy kapitał jaki można zainwestować w lokat strukturyzowane to 3000 tysiące złotych. No i końcowa informacja dotyczy opłat w razie wyjścia z inwestycji otóż alior bank nie pobiera w takiej sytuacji prowizji. Na drugim miejscy jest nordea ale gwarantuje tylko 98 procent wpłaconego kapitału a na trzecim mbank. Ale jak już powiedzieliśmy lokaty strukturyzowane nie cieszą się jakimś szczególnym zainteresowaniem klientów tego rynku którzy jak widać wolą albo inne lokaty bankowe albo innych rozwiązań o których wcześniej informowaliśmy.

Jeżeli jednak taka sytuacja dłużej się utrzyma a oprocentowanie lokat bankowych nadal będzie spadać niechęć do lokat bankowych będzie rosła a to oznacza dalsze wyprowadzanie pieniędzy z tego rynku. Czy banki mogą sobie na to pozwolić? To zależy od co najmniej kilku czynników no i oczywiście od banków.