Czy zakładanie lokat przez Internet jest bezpieczne?

4 marca 2017

Banki coraz częściej promują w mediach lokaty internetowe. Pozostaje jednak pytanie, czy można zaufać produktom depozytowym sprzedawanym on-line i czy mamy w takiej sytuacji gwarancję bezpieczeństwa kapitału?

Banki coraz częściej oferują swoim klientom korzystanie ze swoich usług przy pomocy Internetu. Możliwość obsługi konta osobistego online jest już czymś dobrze znanym. Promowane są z kolei lokaty oraz inne produkty dostępne przez Internet.

Czym jest lokata internetowa?

Lokata internetowa to terminowy depozyt bankowy. Jest on zawierany przez elektroniczny kanał dystrybucji. Fakt, że lokatę można założyć online, sprawia, że możemy zaoszczędzić dużo czasu i nie musimy podejmować wizyty w placówce.

Bezpiecznie jak w banku

Wiele osób, szczególnie tych, które do tej pory nie miało do czynienia z usługami świadczonymi w sieci, ma pewne obawy związane z ich bezpieczeństwem. Lokaty internetowe oferowane przez banki nie są jednak wirtualnym produktami. Są to zwykłe lokaty bankowe. Różnica polega tylko na kanale dystrybucji.

Tak jak przy standardowo zakładanych lokatach w oddziałach banków, po założeniu depozytu przez Internet podpisujemy z bankiem umowę i akceptujemy jej regulamin. Zakładając lokatę online, zapewniamy sobie ochronę z tytułu gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Obowiązuje ona do poziomu 100 tys. euro w złotówkach dla klienta danego banku.

Krótko mówiąc, zakładając lokatę w nowoczesny, internetowy sposób, może liczyć na tę samą ochronę i mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani. Bezpieczeństwo transakcji jest zapewniane również przez specjalnie szyfrowanie danych. Stosuje się także zabezpieczenie w postaci potwierdzenia operacji poprzez jednorazowe hasło wysłane na nasz numer telefonu.

Zakładamy lokatę przez Internet

W celu założenia lokaty internetowej zwykle trzeba zalogować się na stronę naszej bankowości online. Aby móc to zrobić w wielu bankach, niezbędne jest posiadanie rachunku osobistego. Po zalogowaniu możemy przejrzeć  proponowane nam lokaty.

Trzeba jasno powiedzieć, że to właśnie szukanie najlepszej oferty jest najbardziej czasochłonne przy zakładaniu lokaty online. Skoro udało nam się już znaleźć lokatę dla nas, to należy ustalić warunki zakończenia umowy (np. przelew kapitału i odsetek na nasze konto osobiste). Gdy już otworzymy nową lokatę i otrzymamy jej numer rachunku, to możemy dokonać przelewu środków. Umowa oraz potwierdzenie otwarcia lokaty mogą być do nas wysłane pocztą, drogą elektroniczną lub odebrane w banku.