Co z funduszami pieniężnymi

29 czerwca 2011

Nie ulega wątpliwości, że coraz trudniejsza jest sytuacja na rynkach finansowych zjednoczonej europy. Wiele państw nie radzi sobie i prosi Brukselę o pomoc. Szczególnie dramatycznie wygląda sytuacja w Grecji, która jest już na skraju bankructwa.

Z pewnością kłopoty państw europejskich rzutują na wszystkie nasze finanse, a nie tylko na państwowe. Problemy mają przedsiębiorcy i ich pracownicy, a także inwestorzy. Nie mniej jest wiele osób, które mają gotówkę i są firmy, które nie poddają się kryzysowi. Ci, którzy mają kasę chcą ją jak najlepiej zainwestować, najbezpieczniej w depozyty bankowe. Wielu inwestorów wybiera jednak giełdę oraz rynek funduszy inwestycyjnych. Problem to niemały, bowiem na temat jakiegokolwiek inwestowania trzeba mieć odpowiednią wiedzę. Na przykład czy lokować w fundusze akcji czy bardziej bezpieczne, jeżeli giełda to jak grać na giełdzie, aby nie przegrać?

Trudno o jednoznaczne odpowiedzi na te pytania, ponieważ tak naprawdę nikt nie ma gotowej recepty jak grać na giełdzie, aby nie tylko nie stracić swoich pieniędzy ale także zarobić. Nieco lepiej jest z lokatami bankowymi, ale to nie jest prawdziwe inwestowanie, a tylko oszczędzanie. Wśród inwestorów, którzy na przykład zainwestowali w fundusze pieniężne narasta niepokój, bowiem po raz pierwszy w historii tego rynku ujemny spread pomiędzy inflacją, a średnią stopą zwrotu nie był tak duży jak teraz. “Podobnie jest z ujemną realną stopą zwrotu, która wyniosła rekordowe -0,96%.

Tylko 7 na 30 funduszy gotówkowych wypracowało realny zysk. Pod tym względem ocena zyskowności funduszy gotówkowych nie różni się zbyt mocno od oferty depozytowej banków. Zdecydowana większość lokat, jakie były zakładane rok temu nie ochroniła realnej wartości zainwestowanego kapitału” – napisał puls biznesu. Co w takiej sytuacji mają zrobić ci, którzy zainwestowali już w fundusze pieniężne oraz ci, którzy mieli bądź mają zamiar w nie zainwestować? Prawdą jest, że obecna sytuacja z inflacją nie nastraja optymistycznie, ale tendencje się zmieniają. Jedno jest pewne nie należy działać pochopnie, bowiem wyniki funduszy pieniężnych powinny dostosować się do stawki WIBOR, a poza tym analitycy finansowi są zdania, że inflacja nie będzie już rosła, a nawet będzie spadać.

Tak czy inaczej sytuacja na rynkach finansowych nie jest już tak optymistyczna jak jeszcze do niedawna i naprawdę trzeba wiedzieć jak poruszać się po tym gruncie. Trzeba wiedzieć jak grać na giełdzie, jak inwestować na rynku funduszy i jakie wybierać depozyty.