Bierzmy sprawy w swoje ręce

18 listopada 2011

 

Od kiedy kryzys pozbawił pracy tysięcy naszych rodaków od kiedy rynek pracy skurczył się do niespotykanych rozmiarów żyje się nam o wiele trudniej niż jeszcze kilka lat temu. Coraz trudniej żyje się również polskim emerytom, bowiem ich emerytura 2010 i 2011 niewiele się różni, a koszty życia diametralnie wzrosły. Ale kto by się przejmował emerytami, co z tego, że emerytura 2010 i 2011 to praktycznie  te same świadczenia. Ale z ostatnich badań wynika, że mimo trudnych czasów Polakom udało się zaoszczędzić ponad bilion złotych. Jak więc to się ma to stereotypu Polaków, jako narodu rozrzutnego i nie umiejącego pokierować swoimi finansami? Z tymi naszymi budżetami rodzinnymi nie jest więc aż tak źle. Polacy jednak umieją planować i wydawać pieniądze z głową. Jak się też okazuje potrafią kierować swoimi wydatkami i odkładać na przyszłość. A skoro mowa o przyszłości, to w naszych finansach to powinniśmy także uwzględnić fundusze emerytalne. Osoby, które nie myślą o przyszłych emeryturach mogą mieć tylko później pretensję do siebie, a przyszłe emerytury będą wyglądały tak jak emerytura 2010 i 2011, czyli nijako. Dlatego warto w naszych budżetach domowych uwzględnić również odpisy na składki emerytalne. Oczywiście jak wszyscy płacimy taka składkę z urzędu, ale wiadomo nie do dziś co się z naszymi pieniędzmi dzieje, jak funkcjonuje polski system emerytalny i jakie są perspektywy na przyszłość. Dlatego póki nie zmieni się system, póki będziemy musieli w nim tkwić i liczyć na starość na marne grosze, powinniśmy brać sprawy w swoje ręce i równolegle ze składkami obowiązkowymi odkładać jakąś kwotę w wybranym funduszu czy też na przykład na indywidualnym koncie emerytalnym. Wprawdzie problemem może być jaki fundusz emerytalny wybrać, ale od czego są doradcy finansowi.

– Jeżeli nie chcemy być emerytalnymi żebrakami to rzeczywiście powinniśmy zacząć odkładać na przyszłe emerytury, żeby nasze świadczenia nie wygldały jak wspomniana emerytura 2010 i 2011. Tak właśnie robię również ja i moja żona i my nie mieliśmy problemu jak fundusz emerytalny wybrać. Ofert jest wiele wybraliśmy wystarczy tylko dokonać odpowiedniej selekcji. Oboje wybraliśmy cu, czyli firmę commercial union, która to wchodzi w skład grupy aviva. Dlaczego cu, dlaczego wybraliśmy commercial union? Z uwagi na tradycje, z uwagi na prestiż firmy i z uwagi na  świadczenie jakie mamy zagwarantowane przez tę firmę. Pamiętam, że kiedy zdecydowaliśmy się na cu zadzwoniliśmy do tej firmy i niemal natychmiast zjawił się u nas konsultant tej firmy, który wszystko dokładnie nam objaśnił, łącznie z przypomnieniem tradycji firmy, i całe procedury związane z wejście do otwartego funduszu emerytalnego wziął na siebie – podkreśla jeden z członków ofe cu.

Można jeszcze do tego dodać, że commercial union w ramach programów emerytalnych proponuje swoim klientów: indywidualny program inwestycyjny,  w którym miesięczna składka nie przekracza 100 złotych, program kapitalna przyszłość – 200 zł., ubezpieczenie – nowa perspektywa – 90 zł.  i są to regularne miesięczne składki. Firma ta proponuje swoim klientom także fundusze inwestycyjne – 1000 złotych wpłaty jednorazowej i ubezpieczenie inwestycyjne bonus vip – wpłata jednorazowa w kwocie 10 000 złotych. Decyzja należy zawsze do klienta.