Banki również wierzą w energią odnawialną

2 września 2009

Nordea Bank wprowadził na rynek nowy produkt strukturyzowany – Nordea Gwarant-Energia Odnawialna. Lokata ta oparta jest o akcje spółkę, które zajmują się energią odnawialną. A więc mamy kolejny przykład instytucji, która zamierza skorzystać z ogólnej mody na energię odnawialną. Tym razem w produktach strukturyzowanych.

Mniejsza o szczegóły produktu choć warto je przytoczyć. Produkt strukturyzowany Nordea Gwarant zakładany jest na 3 lata i oferuje ochronę kapitału w wysokości 96 procent. Oznacza to, że za 3 lata niezależnie od koniunktury na akcjach firm zajmujących się energią odnawialną odzyskamy ze swojej lokaty 96 procent. Dla kwoty 10  tysięcy złotych oznacza to, że wróci do nas na pewno 9 600 zł. Oczywiście jest to kwota nominalna bo realnie te 9 600 zł będzie mniej warte-o wartość inflacji w skali 3 lat. Produkt oparty jest o akcje takich spółek jak Vestas,ABB, Enel, First Solar, Veolia, Fortum, Gamesa, Iberdrola, REC, Sun Power.

Energia odnawialna oraz związany z tym biznes przechodzi obecnie bardzo burzliwy okres rozwoju i zwiększenia popularności. Powoduje to oczywiście wzrost zainteresowania firmami, które bezpośrednio lub pośrednio zajmują się energią odnawialną. Coraz więcej na ten temat się mówi również w kontekście inwestycji giełdowych. Niektórzy określają, że hitem kilku najbliższych lat będzie właśnie energia odnawialna tak jak kiedyś stał się Internet takim hitem.

Poza tym wyrażenie „energia odnawialna” bardzo dobrze się kojarzy. Nie dziwne więc, że coraz więcej banków zaczyna również wykorzystywać to zjawisko w swojej ofercie produktowej. Nordea Gwarant da możliwość zarobienia od 20 do 45 procent (ten wskaźnik zostanie podany po zakończeniu subskrypcji) we wzrośnie 4 najlepszych spółek z koszyka (a więc tych, które urosną najwięcej w przeciągu następnych 3 lat).

Jaka jest szansa na zyski z tego produktu? Moim zdaniem spore bo energia odnawialna i cały związany z tym przemysł mają przed sobą kilka lat tłustych.